Πιστεύετε πως η φιλοσοφία είναι μια επιστήμη δυσνόητη και βαρετή;
Έχετε, όμως, σκεφτεί πως κάθε άνθρωπος, μόλις γεννιέται, είναι ένας μικρός φιλόσοφος που προσπαθεί να ανακαλύψει τον κόσμο γύρω του;
Η φιλοσοφία βρίσκεται στη φύση όλων μας και, χάρη σ’ αυτό το βιβλίο, θα συνειδητοποιήσετε πως σήμερα είναι πιο ζωντανή από ποτέ. Μέσα από τις μεγάλες ιδέες 100 φιλοσόφων και στοχαστών από όλες τις εποχές και τα μέρη του κόσμου, όπως ο Σωκράτης, ο Σαρτρ, ο Καντ και ο Βολταίρος, θα μάθετε να βλέπετε αλλιώς ό,τι υπάρχει γύρω και σας απασχολεί: από τα φυσικά φαινόμενα μέχρι τον ίδιο τον άνθρωπο, από τη γλώσσα που μιλάμε μέχρι την έννοια της αγάπης, αλλά και τα όρια του καλού και του κακού.
Κάθε ιστορία ξεκινάει με ένα ερώτημα ή ένα γεγονός της καθημερινής ζωής, που θα σας δώσει το έναυσμα να εκπαιδευτείτε στη λογική σκέψη σαν πραγματικοί φιλόσοφοι. Ένα βιβλίο για παιδιά αλλά και για μεγάλους· για όλους εκείνους που δεν ικανοποιούνται με τις στερεότυπες απαντήσεις και αναζητούν πάντα το γιατί των πραγμάτων.
Μια φορά κι έναν καιρό,
κάτω απ’ τον νυχτερινό ουρανό…
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος
για να σε πάρει ο ύπνος;
Να μετράς μονόκερους, φυσικά!
Με γλυκούς, αστείους και μαγικούς μονόκερους
σε κάθε σελίδα και μια ιστορία που μαθαίνει στα παιδιά
πώς να μετρούν από το 1 ως το 20, αυτό το χαριτωμένο βιβλίο κάνει την ώρα του ύπνου διασκεδαστική.
Trier par:
Tout Effacer